Olej arganowy w kuchni

przez Amlou


Zamieszczono 30 czerwca 2014 o 9:14


Olej arganowy w szklanych butelkach

Olej arganowy to chyba najbardziej uniwersalny kosmetyk naturalny, który w dodatku potrafi tak szybko przynieść efekty działania. Oprócz zastosowania w przemyśle kosmetycznym, coraz częściej olejek wykorzystywany jest do celów konsumpcyjnych.

Oczywiście wykorzystuje się do tego celu olej arganowy spożywczy, który jest uzyskiwany w nieco inny sposób niż olej kosmetyczny. Kolor oleju arganowego przeznaczonego do celów spożywczych przypomina nieco olej z oliwek, z tym, że jest nieco ciemniejszy i posiada lekko czerwony odcień, a wynika to z tego, że nasiona, z których olej spożywczy jest tłoczony są wcześniej lekko prażone.

Wyniki badań wykazały, że w porównaniu z dietą zawierającą tłuszcze zwierzęce, regularne spożycie oleju arganowego poprawia krążenie, obniża poziom cholesterolu i triglicerydów. Badania wykazały również, że systematyczne spożycie oleju arganowego pomaga zapobiegać powstawaniu różnych rodzajów nowotworów, chorób układu krążenia oraz otyłości. Wspomaga naturalną odporność organizmu. Wpływa na to duża zawartość witaminy E która jest znana jako przeciwutleniacz, wspomagający walkę z wolnymi rodnikami. Powszechnie wiadomo, że są one przyczyną starzenia naszego organizmu oraz powstawania komórek nowotworowych.

Nic dziwnego, że olej arganowy jest często używany w kuchni przez Berberów zamieszkujących tereny, gdzie olej jest tłoczony, a w ostatnich latach przebojem zdobył rynki na całym świecie.

W Maroku, czyli tam gdzie olej jest tłoczony, gęsta pozostałość po ekstrakcji oleju o czekoladowym kolorze tzw. "amlou", po posłodzeniu miodem służy jako dip do chleba. Sam olej, o bogatym, orzechowym aromacie jest tam stosowany jako dodatek do kaszy kuskus oraz sałatek. Wzbogaca smak i zapach potraw.


Dodaj komentarz:


aka 26 Marca 2015 o 16:23

Próbował ktos tego amlou?

Szukaj w blogu

Opinie o olejku arganowym

ona40 18 Marca 2014 o 9:02
Przywiozlam sobie oryginalny olej arganowy z Maroka. Zaplacilam drozej niz bym kupowala w Polsce, ale przynajmniej mam pewnosc.