Pozyskiwanie oleju arganowego

przez Olejek Arganowy


Zamieszczono 3 marca 2014 o 17:24


wytwarzanie oleju arganowego By Chrumps (Own work) [GFDL or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons

Owoce drzewa arganowego przypominają nieco oliwki, są zielone i mięsiste, ale są nieco większe i bardziej okrągłe. Wewnątrz owocu w bardzo twardej otulinie znajdują się dwa lub trzy bogate w olej (30%-55%) nasiona w kształcie migdałów. To właśnie ta część owocu po strawieniu przez kozy jest zbierana przez rolników i wytwarza się z niej tak pożądany na całym świecie olej arganowy.

Proces ten w dalszym ciągu odbywa się tak jak setki lat temu, choć obecnie w cyklu produkcyjnym pomijany jest udział kóz :). Mimo to produkcja oleju arganowego jest procesem długotrwałym, a największy udział w ręcznie wykonywanych pracach mają kobiety. Główna trudność polega na rozbiciu niezwykle twardej skorupki, w której znajduje się miąższ, z którego uzyskuje się olej. Ponieważ nie udało się tego procesu zautomatyzować, w dalszym ciągu kobiety muszą robić to ręcznie. Niektóre źródła podają, że wyprodukowanie jednego litra oleju wymaga ok. 20 godzin wytężonej pracy.

Tradycyjna metoda wytwarzanie olejku polega na zmieleniu w ręcznych żarnach ziaren owoców drzewa arganowego do oleistej pasty, z której ręcznie wyciska się olej. Ziarna po oczyszczeniu są rozłupywane, potem suszone. Ziarna, z których wytłaczany jest olej do celów spożywczych, są delikatnie prażone, co daje mu delikatny orzechowy zapach.

Ziarna, z których wytwarza się olej do celów kosmetycznych nie są prażone, dlatego olejek kosmetyczny ma jaśniejszy kolor, jest bardziej klarowny i nie ma orzechowego zapachu.

Po zmieleniu orzechów i wytłoczeniu olej odstawia się na okres około dwóch tygodni w celu naturalnej filtracji osadu. Następnie olej poddawany jest mechanicznej filtracji. Mimo tego zdarza się, że na dnie opakowań zbiera się lekka zawiesina, to jednak nie wpływa na jakość oleju.


Dodaj komentarz:


wera 15 Maja 2014 o 17:04

To niesamowite ile te kobiety muszą włożyć ciężkiej pracy żeby inne kobiety mogły zadbać o swoja urodę. Ciekawe czy chociaż finansowo wychodzą na swoje?

Majka 04 Sierpnia 2014 o 09:25

To nie jest praca dla kobiet tym powinni zajmowac sie mezczyzni.

ala 23 Luty 2015 o 08:03

gdzie najlepiej kupić olejek arganowy, ale żeby był oryginalny?

Szukaj w blogu

Opinie o olejku arganowym

Renata 14 Stycznia 2015 o 23:45
Dopiero zaczynam swoja przygodę z olejkiem i mam nadzieję, że się nie zawiodę. W końcu kazdemu należy sie odrobina luksusu..