Olej arganowy czy olejek arganowy?

przez Arganowy olej


Zamieszczono 27 lutego, 2014 o 10:32


olej arganowy w szklanej butelce

Olej arganowy znany jest mieszkańcom Maroka od dawna, ale w ciągu ostatnich kilku lat zrobił zawrotną karierę na całym świecie. Co takiego zawiera w sobie olej arganowy, że świat oszalał na jego punkcie?

Zachwycają się nim zarówno lekarze (obniża poziom cholesterolu i triglicerydów, bogactwo witaminy E), kucharze (nadaje potrawom wyjątkowy smak), dietetycy (bogate źródło aminokwasów) oraz kosmetyczki (bogactwo związków przeciwstarzeniowych).

Jak widać na przedstawionym poniżej wykresie Google Trends z ostatnich lat olej arganowy budzi coraz większe zainteresowanie wśród internautów. Zręczny Public Relations, czy faktycznie mamy do czynienia z produktem o wyjątkowych właściwościach?

Na początku należy wyjaśnić ważną kwestię: olej arganowy, czy olejek arganowy? Jak pokazuje poniższy wykres fraza "olejek arganowy" jest znacznie częściej wyszukiwana od frazy "olej arganowy". Tymczasem różnica między olejkiem, a olejem jest znaczna.

Według definicji z Wikipedii olej roślinny - a z takim mamy do czynienia w przypadku oleju arganowego - jest to substancja o konsystencji oleistej, pozyskiwana z dowolnej rośliny. W węższym znaczeniu za olej roślinny uważa się każdy ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego, który w temperaturze pokojowej ma konsystencję płynną.

Natomiast olejek eteryczny (łac. oleum aetherium, oleum aethereum) jest to ciekła, lotna substancja zapachowa, znajdująca się najczęściej w specjalnych komórkach tkanki wydzielniczej roślin. Żeby stosować olejek bezpośrednio na skórę, należy go rozpuścić w innej cieczy (np. oleju). Często tworzone są mieszanki kilku olejów roślinnych, do których dodaje się nieco olejku eterycznego nadającego im określony zapach.

Krótko mówiąc, w przypadku "olejku" mamy do czynienia z mieszaniną różnych olejów, gdzie ten najdroższy zapewne stanowi tylko znikomą część produktu. I tu chyba jest przysłowiowy pies pogrzebany. Olej arganowy jest poszukiwanym kosmetykiem naturalnym, ale jest drogi i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Dlatego wypuszcza się na rynek coś, co ma przystępną cenę, ale już niekoniecznie właściwości czystego oleju arganowego.

Ponieważ jednak cena czyni cuda takie produkty, a co za tym idzie określenie „olejek” są bardzo popularne i w świadomości Konsumentów odnoszą się do tego samego produktu, dlatego na tym blogu będziemy posługiwać się zamiennie obydwoma określeniami. Jednak należy pamiętać, że najlepszy jest w 100% czysty produkt, nie zawierający żadnych domieszek i "ulepszaczy", bez względu na to, czy określa się go mianem olej arganowy, czy olejek arganowy.

Zacznijmy zatem po kolei, czyli od drzewa arganowego, z którego owoców tłoczy się 100% czysty ekologicznie, organiczny olej arganowy

 

Wzrost wyszukiwań fraz "olej arganowy" i "olejek arganowy".

Wzrost wyszukiwań fraz 'olej arganowy' i 'olejek arganowy'. Źródło: Google Trendy

Źródło: Google Trendy


Dodaj komentarz:


Pati 25 Marca 2014 o 7:23

Olej arganowy to jeden z moich ulubionych kosmetyków naturalnych. Używam go od kilku lat, jeszcze zanim nastała na niego moda. Jest naprawdę OK.

Ala32 15 Marca 2014 o 19:25

Olejek odkryłam niedawno i naprawdę jest doskonały.

Aneczka16 3 Marca 2014 o 9:30

Ja przez zimę używałam oleju arganowego zamiast kremu i jestem bardzo zadowolona. Zresztą nie tylko jako kremu, używam go teraz do włosów i efekty sa obiecujące.

Szukaj w blogu

Opinie o olejku arganowym

Paulina 22 Grudnia 2014 o 10:05
Używam olejek od niedawna i jestem bardzo zadowolona, zauważyłam różnicę zwłaszcza jeśli chodzi o włosy. Teraz są takie miękkie i lekkie :)