Drzewo arganowe - Argania Spinosa

przez Argania Spinosa


Zamieszczono 1 marca 2014 o 16:53


"Arganier" autorstwa Laurent THIEBLEMONT - First uploaded to fr.wp unter the same name. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Drzewo arganowe (łac. Argania Spinosa), zwane również drzewem żelaznym, od setek lat jest podstawą gospodarki w południowo-zachodniej części Maroka. Około 21 mln. drzew Argania Spinosa rośnie głównie na obszarze obejmującym 700 tys. - 800 tys. ha pomiędzy As-Sawirą, a Agadirem. Twarde drewno z arganowca stosowane jest jako budulec w gospodarstwie domowym oraz służy jako podpałka, natomiast liście oraz miąższ owoców wykorzystuje się jako pasza dla kóz. Dla nas najistotniejsze są nasiona owoców, z których wytwarza się olejek arganowy

Drzewo arganowe żyje ok. 150-200 lat i dorasta do 8 - 10 m wysokości, ale grube i poskręcane pnie pozwalają wspinać się kozom, które odżywiają się jego liśćmi oraz owocami przypominającymi nieco oliwki, są zielone i mięsiste, ale nieco większe i bardziej okrągłe. Wewnątrz owocu w bardzo twardej otulinie znajdują się dwa lub trzy bogate w olej (30%-55%) nasiona w kształcie migdałów. To właśnie z nich pozyskuje się olej arganowy.

Niestety od lat 50 XX w. sukcesywnie zmniejsza się obszar, na którym występuje drzewo arganowe, głównie z powodu nadmiernej eksploatacji, znacznego wzrostu liczebności kóz i konieczności zapewnienia im pastwisk oraz wycinania drzew argonowca na rzecz masowych upraw plantacji innych roślin. To duży problem dla tych terenów, ponieważ drzewo arganowe jest istotną częścią biosystemu. Korzenie drzewa araganowego doskonale przystosowały się do radzenia sobie w trudnych warunkach z pustynnym klimatem, upałem, sięgają w głąb ziemi nawet na 30 m i umożliwiają rozwój roślinności w najbliższej okolicy drzewa arganowego, zapobiegając erozji gleby.

Drzewo arganowe niegdyś rozpowszechnione w Afryce Północnej obecnie występuje tylko na stosunkowo niewielkim obszarze Maroka. Dlatego, żeby chronić przed skutkami erozji północną część Sahary ustanowiono w 1998 r. Rezerwat Biosfery UNESCO, który swoim obszarem obejmuje szeroki pas równiny o powierzchni ponad 2.5 mln. ha, od gór Atlasu do Atlantyku.

Gwałtowny wzrost zainteresowania olejem arganowym, a co za tym idzie, wzrost ceny tego produktu spowodował, że na świecie wzrosło zainteresowanie uprawą drzewa arganowego.

Obecnie można je spotkać w okolicach Tindouf (Algieria), a od 1985 roku w Izraelu prowadzony jest program uprawy drzewa arganowego na pustyni Negev. Wg izraelskich danych na obszarze 125 hektarów rośnie około 2500 drzew, a łącznie w Izraelu jest ich około 20.000. Z jednego drzewa można uzyskać 220 kilogramów owoców, z których można uzyskać dwa litry oleju arganowego.

Wydaje się jednak, że nawet jeśli te próby okażą się sukcesem to ceny olejku arganowego, biorąc pod uwagę ogromny i wciąż rosnący popyt, przy prawie niezmiennej podaży będą rosły. Przemysł spożywczy, farmaceutyczny oraz kosmetyczny w najbliższych latach czeka ostra konkurencja o dostęp do tego surowca.

Boom na olejek arganowy ma też pozytywne przełożenie na ochronę środowiska. Drzewo arganowe zaczyna być postrzegane jako cenny surowiec, co pomaga w jego zachowaniu. Istnieje szansa, że rosnące ceny olejku arganowego wpłyną pozytywnie na ochronę przyrody w północnej Afryce oraz wpłynie na poprawę statusu społecznego kobiet.
I stotny wpływ olej arganowy ma również na wzrost zatrudnienia w regionie. Obecnie daje on pracę ok 2 mln osób zamieszkałych w rejonie występowania drzew arganowych.


Dodaj komentarz:


zosia 3 Marca 2014 o 15:03

Kupiłam niedwno olejek w sklepie i niestety miał brzydki zapach, co mogło byc przyczyną?

dora 7 Kwietnia 2014 o 18:12

Witam, a zwróciłaś uwagę na datę przydatności?

Paulina 22 Grudnia 2014 o 10:05

Używam olejek od niedawna i jestem bardzo zadowolona, zauważyłam różnicę zwłaszcza jeśli chodzi o włosy. Teraz są takie miękkie i lekkie :)

renata 14 Stycznia 2015 o 23:45

Dopiero zaczynam swoja przygodę z olejkiem i mam nadzieję, że się nie zawiodę. W końcu kazdemu należy sie odrobina luksusu.

Szukaj w blogu

Opinie o olejku arganowym

Aneczka16 3 Marca 2014 o 9:30
Ja przez zimę używałam oleju arganowego zamiast kremu i jestem bardzo zadowolona. Zresztą nie tylko jako kremu, używam go teraz do włosów i efekty sa obiecujące.